Megkezdődött a társadalmi egyeztetés egy jelentős új intézményről, a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról, amelynek létrehozása kulcsfontosságú lépés lehet a közvagyon integritásának megerősítésében. A tervezet szerint az új hivatal legfőbb célja a közvagyonnal való törvényes, átlátható és felelős gazdálkodás védelme. Feladatai közé tartozik a közpénzügyi korrupció, a közvagyonvesztés, a vagyonmentés és a jogellenes vagyongyarapodás feltárása és megelőzése. Az intézmény célja továbbá, hogy biztosítsa a feltárt visszaélésekkel szembeni szükséges eljárási intézkedéseket, ezzel garantálva a közpénzek hatékony és jogszerű felhasználását, valamint erősítve a polgárok bizalmát az állami intézményekben.
Ennek az új hivatalnak a létrehozása egy olyan időszakban történik, amikor a korrupció elleni küzdelem nemzetközi és hazai szinten egyaránt kiemelt figyelmet kap. A lépés illeszkedhet a jogállamisági elvárások teljesítéséhez, és hozzájárulhat Magyarország nemzetközi megítélésének javításához. A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal várhatóan kulcsszerepet játszik majd az elherdált vagy jogtalanul megszerzett közpénzek visszaszerzésében, ezzel is erősítve az állami gazdálkodás elszámoltathatóságát. Működésével nem csupán a visszaélések felderítését segíti elő, hanem preventív jelleggel is hathat, elrettentve a lehetséges elkövetőket a közvagyon elleni bűncselekményektől. A sikeres működéshez azonban elengedhetetlen lesz a függetlenség, a megfelelő erőforrások biztosítása és a politikai akarat.
16 órával ezelőtt
